تبلیغات
گالری بهترین عکسهای فیلم و سریال - غذا های مناسب برای کودکان زیر یک سال‬

آزادی بیان حق مسلم ماست

غذا های مناسب برای کودکان زیر یک سال‬

نویسنده :بابه ک
تاریخ:یکشنبه 2 بهمن 1390-01:46 ب.ظ

  غذا های مناسب برای کودکان زیر یک سال‬

http://up98.org/upload/server1/01/z/khat2dzn0a1rkn6tai6.jpg
 
 
 
پیش از ۶ ماهگی، اولین غذاهای جامد باید غلات غنی شده از آهن باشند. یک روش خوب این است که غذاها را پس از اینکه کودک مقداری شیر مادر یا شیرخشک خورد و اشتهایش کمتر شد، به او بدهند.این روش به برقراری زود هنگام تغذیه با قاشق هم کمک می کند.
 
http://up98.org/upload/server1/01/z/dghh4kzb8o5fjksnv9n.jpg
 
کمک غذای برنجی (مثل فرنی) بهترین غذا برای شروع است. زیرا کمتر احتمال دارد حساسیت غذایی ایجاد کند. پس از ۶ ماهگی، اینکه اولین غذا چه باشد، مهم نیست. بعضی پزشکان کودکان مصرف غذاهای گوشتی چرخ کرده را به دلیل مقادیر زیاد آهن قابل جذب آن ها توصیه می کنند. اگرچه کودکان ماست و پنیر روستایی را هم به خوبی تحمل می کنند و میزان قوام شان آن ها رادر ردیف غذاهای خوب اول قرار می دهد، اما منبع خوبی از نظر دارا بودن آهن نیستند.

هر نوع غذای ساده را باید با قاشق چایخوری آغاز کنید، مانند برنج پخته (کته ی نرم) و میزان آن را کم کم افزایش دهید. وقتی غذای جدید به مدت یک هفته به کودک داده شد، بدون اینکه تاثیر بدی داشته باشد، می توان غذای دیگری به غذای کودک افزود. در آغاز، این غذای جدید ممکن است نوع دیگری از غلات پخته شده (مانند سوپ یا آش له شده) یا سبزی های پخته و پوره شده یا گوشت، ‌میوه و زرده ی تخم مرغ باشد.
 
http://up98.org/upload/server1/01/z/gtd68cs91fk2c5z192.jpg
 
بهتر است سبزی ها را پیش از میوه ها داد. اگر میوه ها اول داده شوند، کودک مزه ی شیرین را ترجیح خواهد داد و ممکن است در برابرخوردن سبزی ها مقاومت نشان دهد. به طور کلی، هر پله ی تغذیه را روی پله قبلی بسازید و مطمئن شوید که در هر مرحله، تنها یک نوع ماده ی غذایی به کودک می دهید.

رعایت فاصله ی هفت روز میان دادن غذاهای جدید نکته ی مهمی است، زیرا ممکن است بروز نشانه های حساسیت یا عدم تحمل تا یک هفته به تأخیر افتد.
این نشانه هاعبارتند از: اسهال، استفراغ، بثورات پوستی و خس خس سینه.
اگر یک یا چند مورد از این نشانه ها ظاهر شوند، باید تا چندین هفته از دادن غذای مشکوک یا مشکل ساز خودداری کنید و سپس با مقدار کمتر دوباره شروع کنید. اگر مشکل ادامه یابد، باید با پزشک مشورت کرد.
 
این مسئله مهم است که غذاهای مخلوط را تا وقتی که هرکدام از اجزای تشکیل دهنده ی آن ها جداگانه به کودک داده نشده است، وارد غذای کودک نکنیم، زیرا اگر نشانه ی حساسیت یا عدم تحمل بروز کند، مشکل خواهد بود که غذای حساسیت زا را شناسایی کنیم. توجه داشته باشید که بسیاری از کودکان نشانه های حساسیت غذایی را نشان می دهند، بعضی از غذاها که بیشتربرای شیرخواران حساسیت زا هستند،عبارتند از: سفیده ی تخم مرغ، شکلات، مغزها، و شیرگاو . بهتر است در دوران شیرخواری از دادن این غذاها به کودک خودداری کرد.
 
http://up98.org/upload/server1/01/z/ji8lw8ezkss85er7hq1o.jpg
 
برخی غذاهای فشرده و آماده ی مصرف برای تغذیه ی کودکان شیرخوار در فروشگاه ها موجودند. هنگام خرید از این فروشگاه ها در مورد آن ها تحقیق کنید. انواع ساده ی آن ها، بیشتر از انواع مخلوط که ارزش غذایی کمتری دارند برای کودک مطلوب اند. بیشتر این نوع غذاها نمک ندارند، اما به بعضی دیگر مانند دسرهای میوه مقدار زیادی قند افزوده شده است.

به عنوان جانشین، می توان غذاهای ساده ی روی میز (غذاهای سفره) مثل سبزی ها، میوه ها و گوشت بدون ادویه را در یک ظرف غذای پلاستیکی ارزان قیمت بگذارید و آن هارا مخلوط و آماده کنید. روش دیگر این است که مقدار زیادی از غذا را در یک مخلوط کن به شکل پوره درآورید و آن را در اندازه های قالب یخی فریز کنید و در کیسه های پلاستیکی بگذارید. سپس هنگام مصرف آن ها را آب  کنید، گرم کنید و به کودک بدهید.

توجه کافی به پاکیزگی غذا ضروری است. غذاهایی را که در منزل برای کودکان شیرخوار تهیه می شوند، باید پیش از ادویه زدن برای افراد دیگر خانواده، کنار گذاشت. اگر نمک، شکر یا ادویه از غدای شیرخوار حذف شود، او متوجه نمی شود. بهتر است به کودکان شیرخوار انواع مختلف غذاها را داد، به طوری که در پایان یک سالگی بتواند بسیاری از غذاها همچون شیر، گوشت، میوه، سبزی و حبوبات را مصرف کند.
 
http://up98.org/upload/server1/01/z/s0wwriah3stmefn7uzk.jpg

در حدود ۶ ماهگی می توان آب میوه ها را در فنجان های ته پهن و صاف، جرعه جرعه به کودک نوشانید. نوشیدن به کمک فنجان از فساد زودرس دندان ها در شیرخواران پیشگیری می کند. وقتی کودک همیشه از شیشه می نوشد، غذاهای غنی از کربوهیدرات ها دندان ها را شست و شو می دهند و محیط رشد  مطلوبی برای باکتری ها فراهم می سازند. باکتری ها روی دندان اسید تولید می کنند که مینای دندان را حل می کند. کودکان شیرخوار هرگز نباید با شیشه ی شیر در بستر بخوابند یا در صندلی با بطری شیر رو به بالا بنشینند. وقتی به بچه ها اجازه ی این کار داده می شود، مایعات وشیر در اطراف دندان ها جمع می شوند و خطر فساد دندان  ها را افزایش می دهند. هنگام تغذیه و شیردهی باید بر کودکان نظارت  کرد. فقط بالا گرفتن شیشه ی شیر برای مراقبت کافی نیست.

برخی کودکان به شیشه ی شیر هنگام خواب عادت کرده اند و ترک این عادت برای آن ها مشکل است. مراقبانی که مصمم هستند این عادت را در کودک از میان ببرند، یا باید چندین شب گریه ی کودک را تحمل کنند یا  به آهستگی او را به کمک پستانک یا گول زنک یا به کمک آب تا یک هفته یا بیشتر نگه دارند تا این مشکل از بین برود.
 

در کوشش های اولیه برای شروع غذاهای جامد، فقط گذاشتن غذا در دهان کودک مشکل ساز است. فرد مراقب باید این کار را به آهستگی انجام دهد. در آغاز، غذاهای عادی بیشتر به عنوان مکمل تغذیه ی پستانی یا شیرخشک به کار می روند تا جانشین واقعی آن ها. کودکان وقتی گرسنه اند با علامت دادن، این وضعیت را مهارمی کنند. ایجاد مهارت استقلال در تغذیه، یعنی اینکه کودک خودش بدون کمک دیگران غذا بخورد، نیازمند تطابق و هماهنگی است و فقط وقتی پدید می آید که اجازه دهیم او خودش تمرین و تجربه کند. در حدود ۹ تا ۱۰ ماهگی، میل کودک به کشف، تجربه و بازی با غذا همچنان می تواند تغذیه ی او را دچار بی نظمی کند. وقتی شما غذاهای جدید را چندین روز پیاپی به کودک می دهید، این کار به پذیرش آن غذا از سوی کودک کمک می کند.

مراقبان نباید در این مورد سخت بگیرند. آن ها باید این مرحله از تغذیه ی کودک را جزء مراحل تکاملی او به شمار آورند و با وعده ها و اوقات تغذیه ای نامرتب و صمیمی، خاطرات خوشی از غدا خوردن برای کودک به جا بگذارند.
 

برای آسان تر شدن روند تغذیه با غذاهای جامد، توجه به پیشنهاد های زیر خالی از فایده نیست:
 
http://up98.org/upload/server1/01/z/jtubmrgbky3cv7iva2qx.jpg
 • قاشقی به کار ببرید که اندازه ی دهان کودک باشد. قاشق کوچک با دسته ی بلند مناسب است.
 • کودک را به حالت راحت روی بغل خود قرار دهید، مانند هنگام تغذیه ی پستانی یا دادن شیرخشک، ولی کمی به حالت ایستاده، تا بلع او آسان تر شود. وقتی کودک را در این وضعیت قرار دهیم، در او حالت انتظار برای غذا پدید می آید.
 • یک تکه ی کوچک و نرم از غذا را در نوک قاشق بگذارید و به ملایمت روی زبان او قرار دهید.
 • احساس آرامش و برخورد ملایم را به کودک منتقل کنید، چون او برای عادت به غذای جدید نیازمند زمان است.
 • از کودک انتظار داشته باشید فقط ۲ یا ۳ گاز به غذاهای اولیه بزند. هر مقدار بیشتر از آن، یک موفقیت جدی است.
در پایان یک سالگی، تغذیه ی انگشتی کامل تر می شود، نوشیدن از فنجان  بهتر انجام می گیرد و چون کودک دندان های بیشتری در می آورد، جویدن هم راحت تر می شود. از این  پس، غذاها در برنامه ی غذایی کودک به غذای متعادل نزدیک می شوند. با وجود این هنوز باید تجربه و آزمایش و موارد غیرقابل پیش بینی را انتظار داشت.
یک نمونه ی رایج برای شروع  غذاهای جامد از ۶ ماهگی می تواند طبق برنامه ی زیر باشد:
هفته ی اول   کمک غذای برنجی (مثل فرنی)
هفته ی دوم   پوره ی هویج اضافه کنید
هفته ی سوم   سس سیب اضافه کنید
هفته ی چهارم  کمک غذای جوی دوسر اضافه کنید
هفته ی  پنجم  زرده ی تخم مرغ پخته شده اضافه کنید
هفته ی ششم   پوره ی مرغ اضافه کنید
هفته ی هفتم   پوره ی نخود اضافه کنید
هفته ی هشتم  آلو اضافه کنید

چند توصیه ی غذایی برای کودکان شیرخوار
 
http://up98.org/upload/server1/01/z/9kr43wgd4y1ovhe2c5s.jpg

الف ـ کودکانی که شیر پستانی می خورند:
 • در صورت امکان به کودکان ۶ ماهه یا بیشتر شیرپستانی بدهید. سپس در صورت کاهش شیر یا قطع آن، شیرخشک بدهید. می توانید شیرپستانی را بدوشید و در یک شیشه ی شیر بریزید و برای مصرف بعدی نگه دارید.
 • در حدود ۶ ماهگی کمک غذای غنی شده از آهن به کودک بدهید.
 • درباره ی نیاز به مکمل فلوراید، آهن و ویتامین D برای پیشگیری از کمبودها فکر کنید.
 • پس از ۶ ماهگی انواع غذاهای اصلی و نرم را به او بدهید تا به یک غذای متنوع برسید.
ب ـ کودکانی که شیرخشک می خورند:
 • به مدت یک سال به کودک  شیرخشک بدهید، که بهتر است نوع غنی شده از آهن آن باشد.
 • در حدود ۶ ماهگی کمک غذای غنی شده از آهن به او بدهید.
 • اگر آب محلی فلوراید ندارد، درباره ی نیازکودک به مکمل فلورایدی فکر کنید.
یک نمونه برنامه ی غذایی برای کودک یک ساله
 
http://up98.org/upload/server1/01/z/uoe4g1jhcj7b4t22kvf3.jpg

صبحانه: یک تا دو قاشق پوره + نیم فنجان شیرپرچرب

میان وعده: نصف تخم مرغ پخته ی سفت + نصف برش نان تست با نصف قاشق کره مارگارین + نیم فنجان آب پرتقال.

ناهار: ۳۰ گرم مرغ بریان ریزریز شده + ۱ تا ۲ قاشق برنج با نیم قاشق کره مارگارین + ۱ تا ۲ قاشق نخود پخته + نیم فنجان شیرپرچرب .

میان وعده: ۱۵ گرم پنیر + ۴ بیسکویت کراکر گندم + نیم فنجان شیرپرچرب .

شام: ۳۰ گرم همبرگر خرد شده + ۱ تا ۲ قاشق پوره ی سیب زمینی + نصف قاشق کره مارگارین + ۱ تا ۲ قاشق هویج پخته به صورت باریک (نه حلقه) + نیم فنجان شیرپرچرب.

میان وعده: نصف موز + ۲ کلوچه ی آرد جو (بدون کشمش) + نیم فنجان شیرپرچرب.

ترکیب و درصد انرژی مواد غذایی در این برنامه از این قرار است:
کل انرژی ۱۱۰۰ کیلوکالری
کربوهیدرات ۴۰ درصد
پروتئین ۱۹ درصد
چربی ۴۱ درصد 
البته این برنامه غذایی فقط یک آغاز است. کودک یک سااله ممکن است کمتر یا بیشتر از این مقدار لازم داشته باشد. در این موارد، میزان مصرف باید تغییر یابد. شیر را می توانید با فنجان بدهید. اگر کودک هنوز به طور کامل از شیر گرفته نشده است، می توانید مقداری از شیر را با شیشه به او بدهید. آب میوه ها را باید با فنجان به کودک داد.
 
 
 

اجازه بدهید کودکان به طور مستقل غذا بخورند

http://up98.org/upload/server1/01/z/wffkw8qxv2lemxlxlymq.jpg
 
یک متخصص تغذیه با بیان اینکه اصرار کردن و فشار آوردن به کودک برای خوردن غذا موجب شرطی شدن او می شود، گفت: کودک باید یاد بگیرد غذا تنها برای رفع گرسنگی و نیاز بدن است و والدین باید بدانند غذا ابزاری برای تشویق و تنبیه کودک نیست.
 
دکتر نسرین امیدوار، عضوهیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران، اظهار کرد: بدغذایی کودکان یکی از مهمترین مشکلاتی است که والدین با آن روبرو هستند، مسئله ای که در سنین پیش از دبستان بویژه کودکان ۲ تا ۵ ساله دیده می شود.
 
وی افزود: بد غذایی در این سن به ویژگی های شخصیتی و تکاملی کودکان باز می گردد که کودکان به تنهایی باعث بوجود آمدن آن نیستند بلکه در اثر تاثیر پذیری از عادات غلط غذایی والدین خود به این مشکل دچار می شوند.
 
این متخصص تغذیه گفت: اگر والدین از آغاز سن دو سالگی یعنی زمانی که کودک شروع به غذا خوردن می کند در کنار سفره و همراه با سایر اعضای خانواده به او غذا بدهند باعث می شود کودک با آداب غذا خوردن آشنا شود و اگر با عدم تمایل کودک به برخی غذاها و یا خوردن تعدادی خاص از آنها روبرو شدند والدین نباید اصرار بیش از حد برای خوردن داشته باشند یا مانع از خوردن کودک شوند.
 
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: غذا را نباید وسیله ای برای تشویق و تنبیه بچه ها قرار داد و حتی نباید با تشویق بچه ها را وادار به غذا خوردن کرد.
بلکه باید به کودکان آموزش داد که فقط برای رفع گرسنگی خود غذا بخورند. و در کنار این والدین، برنامه غذایی خانوداه را به گونه ای منظم کنند که کودک نیز همراه با سایر اعضای خانوداه غذای خود را مصرف کند.
وی تصریح کرد: زمانی که کودک علاقه ای به استفاده از یک غذا ندارد والدین باید برای او حق انتخاب باقی بگذارند و در کنار این انتخاب ها غذایی که مورد علاقه کودک نیست را به او پیشنهاد بدهند قطعاٌ این کار پاسخ بهتری نسبت به فشار آوردن در پی خواهد داشت.
وی ادامه داد: کودکان باید در روز سه وعده غذای اصلی و سه میان وعده داشته باشند تا نیاز بدن آنها در شبانه روز تامین شود.
 
همچنین والدین باید در تهیه غذاها به شکل، رنگ غذا نیز توجه داشته باشند. به طور مثال نباید غذا را آن قدر مایع و رقیق درست کرد که کودک در هنگام خوردن آن دچار مشکل شود.
وی ادامه داد: اگر کودک زمانی تمایلی به غذا ندارد با باید انتخاب را به عهده خود آنها بگذاریم زیرا اصرار بیش از حد و یا مجبور کردن بچه ها به غذا خوردن باعث شرطی شدن آنها در غذا خوردن می شود و دیگر از روی میل به سراغ غذا نمی آیند. بلکه کودکان باید هر وقت پیام گرسنگی را دریافت کردند برای رفع گرسنگی به سراغ غذا بروند.
این متخصص تغذیه در پایان خاطر نشان کرد: والدین باید از دو سالگی به بعد یعنی زمانی که کودک توانست به راحتی غذا بخورد اجازه بدهند که کودک به طور مستقل غذا بخورد و مانع از حرکات هنگام غذا خوردن کودک نشوند این کار اشتیاق آنها را برای خوردن بیشتر خواهد کرد.
 
 
 
 
کودکان زیر یک سال غذای بی نمک بخورند
 
http://up98.org/upload/server1/01/z/0bra48lqmicxj9b9qvj.gif
 
افزایش مصرف روغن ها و چربی ها، مواد قندی و نمک، خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، فشار خون، چاقی، دیابت و برخی از انواع سرطان ها را افزایش می دهد.
برای رسیدن به تعادل وزنی و داشتن بدنی سالم همراه با احساس نشاط و جوانی باید نکاتی را همیشه در زندگی مد نظر داشت؛ از جمله این که بدانیم برای پیشگیری از افزایش فشار خون، مصرف نمک را کاهش دهیم و برای استفاده روزمره نمک های یددار را به کار بریم.
به یاد داشته باشید که به غذای کودک زیر یک سال نمک اضافه نکنیم تا ذائقه او به غذاهای شور عادت نکند.
شایع ترین علت مرگ و میر در کشور بیماری های قلبی عروقی است. از هر ۸۰۰ مرگ در روز ۳۰۰ مورد آن به علت بیماری های قلبی عروقی است؛ در نتیجه برای پیشگیری از افزایش کلسترول خون، به جای روغن حیوانی و روغن نباتی جامد از روغن های مایع مانند روغن های زیتون و آفتابگردان استفاده کنید.
از مصرف بی رویه شیرینی های خامه دار، چیپس، سس سفید، سوسیس، کالباس، همبرگر، کله پاچه، مغز و دل و قلوه که حاوی مقدار زیادی چربی هستند، اجتناب کنید.
برای کاهش مصرف چربی ها، غذاها را به صورت کبابی، تنوری، بخارپز یا آب پز تهیه کنید.
سعی کنید حداقل ۲ بار در هفته ماهی مصرف کنید، زیرا چربی مفید آن خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد.
به خاطر داشته باشید چاقی زمینه ساز ابتلای انسان به بیماری های قلبی عروقی، دیابت و برخی از انواع سرطان هاست.
طبق آمار متوسط مصرف مواد قندی در کشور ۴۰ درصد بیش از مقادیر مورد نیاز است. مصرف زیاد مواد قندی و شیرینی ها منجر به چاقی می شود.
به جای مصرف انواع نوشابه های شیرین گازدار و آبمیوه های صنعتی از نوشیدنی های سالم مثل آب، دوغ، شیر و آبمیوه های طبیعی استفاده کنید.
به جای مصرف قند از توت خشک، انجیر خشک، کشمش و خرما استفاده کنید، ولی در مصرف این مواد هم زیاده روی نکنید.
همچنین از مواد پرفیبر نظیر حبوبات و سبوس غلات که حاوی الیاف گیاهی و مواد مغذی هستند مانند نان های سبوس دار بیشتر استفاده کنید.
 
 
 
تغذیه كودكان زیر یک سال با شیر پاستوریزه ممنوع
 
http://up98.org/upload/server1/01/z/pblfzjbjdcudw836n2g.jpg
 
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران تجربه طعم‌های متفاوت غذا در نوزادان مانع تغذیه مناسب می‌شود
یک متخصص اطفال با تاكید بر لزوم تغذیه انحصاری كودك با شیر مادر از بدو تولد تا شش ماهگی گفت: در صورتی كه مادر با دلایل منطقی و پزشکی قادر به شیر دادن نوزاد خود نباشد شیر خشک تنها جایگزین شیر مادر است و نباید از شیرهای پاستوریزه برای تغذیه كودكان استفاده کرد.
دکتر بهرام اجلی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا منطقه زنجان، گفت: نوزدان از بدو تولد تا یک سالگی هر ماه یکبار، از یک تا دو سالگی هر دو ماه یکبار و بعد از 2 سالگی هر 6 ماه یکبار باید توسط پزشک معاینه و روند رشد قدی و وزنی آنها مورد بررسی قرار گیرد.
وی سال اول تولد نوزاد را مهم‌ترین و حیاتی‌ترین سال در رشد آنها عنوان کرد و افزود: نوزادان در یک سال اول تولد از بیشترین میزان رشد وزنی و قدی برخوردارند؛ به طوری كه در یک سال اول، وزن آنها نسبت به وزن حین تولدشان 3 برابر افزایش می‌یابد و این روند در سه ماهه دوم ماهی نیم کیلو و در 6 ماهه دوم ماهی 200 الی 300 گرم است.
این متخصص اطفال میانگین قد 50 سانتی متر را استاندارد قدی نوزادان در حین تولد عنوان كرد و ادامه داد: در طی یکسال اول، قد نوزادان با 25 سانتی متر افزایش به حدود 75 سانتی‌متر می‌رسد.
وی 80 درصد رشد مغزی کودکان را در دو سال اول زندگی عنوان کرد و افزود: 70 درصد افزایش حجم سلول‌های مغزی کودکان در سال اول و مابقی در سال دوم صورت می‌گیرد.
اجلی همچنین تجربه مزه‌های متفاوت را برای کودکان زیر یک سال توصیه نكرد و گفت: این امر مانع از تغذیه مناسب كودكان زیر یك سال است. در مجموع استفاده از غذاهای کمکی از 6 ماهگی آغاز می‌شود و توصیه می‌شود که از غذاهایی مانند فرنی، هریره بادام، شیر برنج و لعاب برنج برای تغذیه این كودكان استفاده شود.
 
 
 
 
 

مصرف عسل در کودکان زیر یک سال ممنوع !

http://up98.org/upload/server1/01/z/skedu4p3ox00yj0xepug.jpg
 
 عسل  یک ماده شگفت انگیز و بی نظیری است که خواص ارزشمند فراوانی در حفظ سلامتی انسان دارد. امروزه ثابت شده که عسل طبیعی ( تصفیه نشده و خالص ) علائم آلرژی را کاهش می دهد.
در اینجا تعدادی از خواص درمانی عسل  را برای شما بیان می کنیم.
- خواص آنتی بیوتیکی (میکروب کُش ) دارد.
- دارویی برای درمان ناراحتی های معده است. امروزه ثابت شده که عسل از رشد هلیکو باکتر پیلوری در معده جلوگیری می کند. این باکتری، مسئول اصلی پیدایش زخم معده  و بسیاری از بیماری های معده است.
- عسل ، التهاب معده ناشی از مصرف الکل را کاهش می دهد.
- عسل اثر بسیاری از مواد سرطان  زا را کاهش می دهد.
- در درمان بیماری قانقاریا ( در این بیماری خون به عضو نمی رسد و عضو دچار فساد می شود) مفید است که هم از مرگ و هم از قطع عضو جلوگیری می کند.
- عسل سریع تر از پانسمان زخم، سوختگی بدن را درمان می کند. با مصرف عسل در هنگام سوختگی بدن، میزان درد، جراحت و کشیدگی بافت کاهش می یابد و محل سوختگی سریع تر بهبود می یابد.
- مصرف عسل در افراد مسن  ، از بروز آب مروارید  جلوگیری می کند.
با این همه،هرگز به کودک زیر یک سال نباید عسل داد که برای سلامتی او مضر است.
دادن عسل به نوزاد زیر یک سال باعث بروز مسمومیت " بوتولیسم" می شود.
بوتولیسم در اثر اسپورهای باکتری بوتولینم بوجود می آید. اسپورهای این باکتری به مقدار زیادی در خاک ، گرد و غبار و عسل وجود دارد. اگر این اسپورها توسط افراد بزرگسال بلعیده شوند، تأثیر بدی بر آنها ندارند. ولی اگر وارد بدن نوزاد شوند، در مجرای گوارشی او تکثیر می یابند و باعث تولید سم بوتولینم می شوند. حتی اگر برای شیرین شدن سر پستانک نوزاد، عسل به آن بمالید، چنین واکنشی را در بدن او ایجاد خواهد کرد.
سم بوتولینم به عنوان کشنده ترین سم برای انسان شناخته شده است. مقدار کشنده آن یک ده میلیونیم میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن است که این مقدار با چشم غیرمسلح دیده نمی شود. اگر این مقدار بسیار جزئی وارد جریان خون شود ، در کمتر از چند دقیقه با فلج کردن عضلات تنفسی، باعث مرگ فرد می شود.
دادن عسل به نوزاد زیر یک سال باعث بروز مسمومیت " بوتولیسم" می شود. بوتولیسم نوزادان، در تمام قاره ها به جز آفریقا وجود دارد.
بوتولیسم می تواند توسط خاک یا گرد و غبار ( به خصوص گرد و خاک کیسه جارو برقی ) در نوزاد ایجاد شود، ولی خوردن عسل، مهم ترین عامل بروز این مسمومیت است. مسمومیت بوتولیسم در نوزادان زیر یک سال اتفاق می افتد ، ولی بیشتر تا سن 6 ماهگی  است. خوشبختانه در بیشتر موارد، مقدار سم آنقدر کم است که مسمومیت غیرقابل تشخیص است.
اولین علامت بوتولیسم در نوزاد ، یبوست است( البته یبوست  در بسیاری از نوزادان شایع است و خطری هم ندارد ) که 3 تا 30 روز بعد از خوردن عسل بروز می کند. در طی روزهای بعدی نوزاد دچار ضعف ، بی میلی به غذا، کاهش اشتها  و گریه کردن ضعیف می شود.
اگر بیماری پیشرفت کند، نوزاد کمتر و کمتر حرکت می کند و آب از دهانش می ریزد. عمل مکیدن و بازکردن دهان کاهش می یابد. عدم کنترل سر نیز از علائم جدی این بیماری است. حتی تنفس ضعیف ممکن است به تدریج یا بطور ناگهانی بروز کند.
پس اگر کودک سالمی دچار علائم بالا شد یعنی یبوست همراه با ضعف در مکیدن و گریه کردن یا نفس کشیدن، باید او را نزد پزشک ببرید ، زیرا ممکن است دچار بوتولیسم شده باشد، مگر اینکه علت دیگری برای این ضعف وجود داشته باشد.
اگر پزشک تشخیص داد که کودک دچار بوتولیسم شده است، بایستی برای مدت یک ماه در ICU تحت مراقبت ویژه باشد ( با سیستم تهویه خودکار و غذاخوردن متناوب از راه لوله ). بعد از آن برای مدت دو هفته هم در بیمارستان بستری شود.
اگر پزشک بوتولیسم را به درستی و فوری تشخیص دهد و نوزاد هم سریعاً تحت درمان و مراقبت قرار بگیرد، هیچ خطری سلامتی نوزاد را تهدید نخواهد کرد و می تواند کاملاً بهبود یابد.
میزان مرگ ناشی از این مسمومیت در نوزادان بستری در بیمارستان کمتر از یک درصد است.
اخیراً یک پادزهر برای این مسمومیت کشف شده است که می تواند مدت زمان بستری شدن در بیمارستان و ICU را کاهش دهد.
مؤثرترین روش برای جلوگیری از مسمومیت بوتولیسم در نوزاد، ندادن عسل به اوست. شیر مادر نیز شدت بوتولیسم را کاهش می دهد.
بنابراین علی رغم فواید فراوان عسل، مصرف آن در کودکان زیر یک سال مجاز نمی باشد و برای سلامتی آنها مضر است.
 
 

مصرف بادام‌زمینی در کودکان زیر یک سال ممنوع!

http://up98.org/upload/server1/01/z/vifif77j116okvx1xsei.jpg
 

یک کارشناس تغذیه می گوید : از آن جایی که بادام‌زمینی از مواد غذایی حساسیت‌زاست، مصرف آن برای کودکان زیر یک سال مجاز نیست.
 
یوسف نقیایی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: بادام‌زمینی یکی از انواع آجیل‌هاست که دارای ارزش غذایی خوبی است به طوری که700 گرم از این ماده غذایی حاوی 545 کیلوکالری بوده که بیشتر به دلیل وجود چربی بالای موجود در آن است.
وی در ادامه مهمترین ترکیب موجود در بادام‌زمینی را پروتئین قابل توجه موجود در آن عنوان کرد و گفت: میزان پروتئین در بادام‌زمینی 23 درصد است که به علت وجود اسیدهای آمینه ضروری ارزش خوبی دارد و همچنین حاوی 49 درصد چربی است که عمدتا از چربی‌های اشباع نشده است.
وی گفت: بادام‌زمینی دارای خواص ضد التهاب و ضد تب است. همچنین میزان پتاسیم و فسفر قابل توجهی دارد و آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی و ویتامین E موجود در این ماده غذایی به میزان 8 میلی‌گرم در صد گرم آن است که اثرات بسیار سودمندی در پیشگیری از آثار مخرب رادیکال‌های آزاد دارد و در تقویت سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از بروز برخی سرطان‌ها موثر است.
نقیایی خاطرنشان کرد: بادام‌زمینی از مواد غذایی حساسیت‌زا است که استفاده آن در کودکان زیر یک ساال ممنوع است و در افرادی که حساسیت‌های غذایی دارند نیز باید با احتیاط مصرف شود.
وی توصیه کرد: افرد بزرگسال از مصرف زیاد بادام‌زمینی به دلیل وجود انرژی بالا خودداری کنند.

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
buy cialis medication
جمعه 16 آذر 1397 02:41 ق.ظ

Awesome content. Many thanks.
generic cialis review uk only best offers cialis use cialis super acti cialis soft tabs for sale cialis 50 mg soft tab canadian discount cialis free generic cialis cialis generico lilly interactions for cialis import cialis
Cialis generic
پنجشنبه 15 آذر 1397 07:18 ق.ظ

With thanks! Numerous content!

where to buy cialis in ontario legalidad de comprar cialis cialis cuantos mg hay buying cialis in colombia cialis daily reviews order cialis from india callus 5 mg cialis coupon printable cialis pills achat cialis en itali
cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 01:00 ق.ظ

Great facts. Thanks a lot!
prix cialis once a da cialis daily reviews discount cialis cialis for sale in europa how do cialis pills work enter site very cheap cialis cialis prices in england we like it cialis soft gel cialis pills are there generic cialis
buy cialis online without a prescription
سه شنبه 13 آذر 1397 02:03 ب.ظ

Beneficial data. With thanks!
enter site 20 mg cialis cost india cialis 100mg cost cialis 20mg cialis prezzo al pubblico tadalafilo price cialis wal mart pharmacy cialis side effects dangers cialis dosage recommendations chinese cialis 50 mg brand cialis nl
Cialis generic
سه شنبه 13 آذر 1397 02:36 ق.ظ

Awesome data. Many thanks!
can i take cialis and ecstasy cialis daily new zealand price cialis per pill brand cialis nl cialis generic tadalafil buy cialis tablets cialis cost preis cialis 20mg schweiz cialis from canada cialis generico en mexico
Buy cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 01:33 ب.ظ

You've made your point.
click here to buy cialis precios de cialis generico cialis online cialis name brand cheap cost of cialis per pill cialis daily cialis with 2 days delivery cialis 20 mg effectiveness order generic cialis online precios cialis peru
Generic cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 02:17 ق.ظ

This is nicely said. .
cialis for sale south africa when will generic cialis be available generic cialis levitra tesco price cialis cialis generisches kanada viagra cialis levitra buying brand cialis online cialis generico in farmacia cialis cost interactions for cialis
Cialis canada
یکشنبه 11 آذر 1397 01:25 ب.ظ

This is nicely expressed! !
cialis without a doctor's prescription cialis without a doctor's prescription cialis alternative cost of cialis per pill effetti del cialis online prescriptions cialis price cialis best cialis rezeptfrei cialis kamagra levitra cialis taglich
buy cialis no rx
یکشنبه 11 آذر 1397 02:05 ق.ظ

Thank you! I appreciate this!
calis cialis generika we recommend cialis best buy prix de cialis cialis dosage recommendations cialis billig canadian discount cialis click now buy cialis brand tadalafil 5mg online cialis
Buy generic cialis
شنبه 10 آذر 1397 01:26 ب.ظ

Truly plenty of valuable information.
cialis 20 mg cost no prescription cialis cheap viagra cialis levitra prix de cialis side effects of cialis buy brand cialis cheap cialis cost cialis 20mg prix en pharmacie prescription doctor cialis cialis tadalafil online
buy cialis online us pharmacy
شنبه 10 آذر 1397 01:37 ق.ظ

You actually revealed this wonderfully.
cialis kaufen wo when will generic cialis be available cialis coupon dose size of cialis cialis 5mg billiger free generic cialis cialis y deporte canada discount drugs cialis non 5 mg cialis generici overnight cialis tadalafil
Online cialis
جمعه 9 آذر 1397 02:18 ب.ظ

Nicely put, Thanks!
weblink price cialis cialis pas cher paris walgreens price for cialis price cialis per pill cialis purchasing cialis for daily use ou acheter du cialis pas cher cialis prezzo di mercato we like it cialis price cialis side effects dangers
buy cheap cialis in canada
جمعه 9 آذر 1397 02:31 ق.ظ

Nicely put. Thanks a lot!
i recommend cialis generico cialis generico en mexico cialis cost cialis 20 mg cut in half we choice cialis pfizer india cialis efficacit cialis soft tabs for sale price cialis per pill generic cialis review uk cialis 100mg suppliers
Cialis generic
پنجشنبه 8 آذر 1397 03:11 ب.ظ

Truly a lot of amazing tips.
cialis 05 200 cialis coupon enter site 20 mg cialis cost cialis authentique suisse cialis qualitat cialis en mexico precio can i take cialis and ecstasy order a sample of cialis estudios de cialis genricos cialis lowest price
buy cials online
پنجشنبه 8 آذر 1397 03:03 ق.ظ

Kudos. A lot of tips!

cialis pills in singapore generic low dose cialis ou trouver cialis sur le net usa cialis online generic low dose cialis online prescriptions cialis cialis 5 mg schweiz cialis canada on line cialis professional yohimbe cialis arginine interactio
buy cialis online safely
چهارشنبه 7 آذر 1397 02:32 ب.ظ

Regards! A good amount of tips.

cialis name brand cheap cialis side effects only best offers cialis use cialis generika how does cialis work cialis daily reviews cialis therapie the best site cialis tablets canadian discount cialis cialis 5 mg scheda tecnica
buy cialis online no prescription
چهارشنبه 7 آذر 1397 02:34 ق.ظ

You mentioned that very well!
cialis for sale cialis arginine interactio cialis 50 mg soft tab acquisto online cialis price cialis per pill discount cialis low cost cialis 20mg tadalafil 20mg cialis y deporte only best offers 100mg cialis
levitra 10 mg kopen
پنجشنبه 19 مهر 1397 03:09 ب.ظ

Excellent facts. Thanks.
buy levitra 10mg buy levitra buy levitra online levitra online cheap 20mg levitra levitra online levitra levitra 10 mg kopen buy generic levitra buy levitra 20 mg
where to buy cialis online
سه شنبه 10 مهر 1397 08:35 ق.ظ

Cheers! An abundance of facts.

generic cialis at the pharmacy generic cialis levitra cialis canadian drugs cialis prezzo in linea basso cialis generisches kanada look here cialis cheap canada cialis generic cialis generico in farmacia cialis 20mg prix en pharmacie costo in farmacia cialis
buy cialis us pharmacy
یکشنبه 8 مهر 1397 05:14 ق.ظ

You suggested that terrifically!
brand cialis generic cialis canadian drugs rx cialis para comprar generic cialis pro cialis canada on line generic cialis review uk dose size of cialis dose size of cialis look here cialis cheap canada cialis super kamagra
cialis
شنبه 7 مهر 1397 03:09 ق.ظ

Kudos. Awesome information!
cialis side effects dangers cialis official site tadalafil 5mg rx cialis para comprar cialis coupon enter site natural cialis cialis preise schweiz generic cialis soft gels are there generic cialis cipla cialis online
http://viagraky.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 08:23 ب.ظ

This is nicely said! !
cialis baratos compran uk tadalafil 20mg buying cialis in colombia rezeptfrei cialis apotheke prix de cialis cialis 5 mg effetti collateral cialis 5 mg buy click now cialis from canada ou acheter du cialis pas cher cialis generico en mexico
how buy viagra online
سه شنبه 13 شهریور 1397 05:19 ق.ظ

Incredible loads of good advice!
viagra online with a prescription buy viagra online without rx sildenafil online uk can you actually buy viagra online viagra from usa pharmacy buy viagra no prescription buy viagra sildenafil online generic viagra buy online buy viagra online uk no prescription buy viagra without rx
cialissv.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 03:26 ق.ظ

Truly plenty of useful data!
prezzo di cialis in bulgaria cialis generique safe dosage for cialis safe site to buy cialis online cialis super kamagra order generic cialis online usa cialis online click here take cialis cialis preise schweiz online prescriptions cialis
cialisvbuy.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 01:52 ب.ظ

Kudos, Numerous info.

prix de cialis tadalafil tablets we choice free trial of cialis cialis patent expiration low cost cialis 20mg side effects for cialis the best choice cialis woman cialis authentique suisse cialis kaufen wo when can i take another cialis
viabiovit.com/how-to-buy-viagra-online.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 03:58 ق.ظ

You said it perfectly..
buy viagra online overnight delivery buying viagra online legal viagra pharmacy levitra viagra super active pharmacies blue pills buy viagra pills online uk buy female viagra online can you buy viagra at walmart cheap generic viagra online uk
Viagra Online Kaufen England
چهارشنبه 30 خرداد 1397 11:11 ب.ظ
I reaⅼly lkke youг blog.. very nice colors & theme. Did you mаke this
websiite yourself oг dіd you hire someone to dօ it for
you? Plz respond as I'm looking to design mу ownn
blog and ᴡould likе tօ know whеre u got this from. tһanks
Cialis generic
دوشنبه 7 خرداد 1397 04:19 ق.ظ

Very good information, Appreciate it!
cialis generico milano link for you cialis price weblink price cialis cialis 20mg side effects for cialis cialis tadalafil online enter site very cheap cialis tadalafil 10 mg cialis patentablauf in deutschland cialis side effects dangers
grow faster
سه شنبه 25 اردیبهشت 1397 06:10 ب.ظ
I am curious too find out what blog platform you are
utilizing? I'm having some small security issues with my latest blog aand I'd like tto find something more
safeguarded. Do you have any solutions?
personal injury lawyer Los Angeles
چهارشنبه 19 اردیبهشت 1397 12:49 ق.ظ
What does this mean? In the practical sense, not much… but in the legal world, it works as a sort of sleight-of-hand that protects
Uber in the event of a lawsuit. You see, under the law, employers are
considered to be more responsible for the actions
of their employees than they are for the actions of their independent contractors.

Uber has used this argument to protect itself against
third party plaintiffs many times, including in a lawsuit filed by the family of a young girl
who was killed by an Uber driver while crossing the street.
If they can use that defense against an innocent child, you can bet they’ll use it
against you!
However, this issue is still a legally hazy one. Strong legal precedent has
not yet been established on this particular question, and
different courts have come to different conclusions. Right now, the status quo seems
to be that Uber drivers are considered employees in some areas, and independent contractors in others.

Regardless, you can be certain that if you were hit by an Uber driver, the company will do what
it can to avoid having to pay you a dime. In these situations,
a personal injury attorney is more important than ever, and one
with experiences in Uber cases is a definite plus. If you find yourself in an Uber accident, you should take the same steps
that you should take after any automobile accident.
These steps include protecting your own safety by getting
out of the line of immediate danger and calling 911 if anyone has been injured, remaining at the scene and sharing insurance information with any other drivers who were involved, calling the police if the accident
is serious, and reporting it to your insurance company.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo